Miałem na myśli właśnie plan pomocy który jest częścią NK C. Taka jest interpretacja MPiPS dostępna na ich stronie.
Czy uzupełnienie formularza „Niebieska Karta – C” w przypadku ponownego podejrzenia przemocy w rodzinie musi odbyć się tylko w obecności osoby doznającej przemocy w rodzinie czy tez może nastąpić bez jej udziału ?
Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. Nr 209, poz. 1245) na posiedzeniu Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego lub Grupy Roboczej w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, dokonują analizy sytuacji rodziny i wypełniają formularz „Niebieska Karta – C”.
W związku z powyższym, analogicznie należy postąpić w przypadku zaistnienia sytuacji podejrzenia ponownego dopuszczenia się stosowania przemocy w rodzinie i uzupełnić w zakresie niezbędnym do udokumentowania w nowego zdarzenia formularz „Niebieską Kartę – C” w obecności osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Obecność osoby doznającej przemocy w rodzinie jest ważnym aspektem w całej procedurze, gdyż prawdopodobnie wraz z uzupełnieniem formularza „Niebieskiej Karty – C” o niezbędne informacje o przebiegu zdarzenia, zaistnieje również konieczność weryfikacji indywidualnego planu pomocy.
Niemniej jednak, uwzględniając § 8 ust. 5 w/w. rozporządzenia w przypadku niestawiennictwa się osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, nie wstrzymuje prac Zespołu Interdyscyplinarnego lub Grupy Roboczej.
Dlatego też, niestawiennictwo się osoby doznającej przemocy w rodzinie, nie zwalnia Członków Zespołu Interdyscyplinarnego lub Grupy Roboczej z uzupełnienia formularza „Niebieskiej Karty – C” i podjęcia stosownych działań, w sytuacji jeżeli powzięli informację o przypadku ponownego użycia przemocy.
Co prawda jest tu mowa o kolejnym przypadku przemocy, ale działamy analogicznie.