Sąd Pracy KN - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze

  
Strona 1 z 9    [ Posty: 84 ]

Napisano: 22 sty 2014, 1:13

czy ktoś z byłych kartowych był w Sadzie Pracy? Czy waszym zdaniem jest zasadne oddanie sprawy do Sądu Pracy - nowa podstawa niższa o 500zł. W skład nowego wynagrodzenia wchodzi podstawa plus premia plus stażowe. Nowe wynagrodzenie netto będzie takie same jak na KN ale podstawa niższa a premia nie jest obligatoryjna tylko uznaniowa. Pozdrawiam
~knn


Napisano: 22 sty 2014, 1:47

witam. Watek bardziej pasuje do tematu \"Angaże....

Jezeli masz wynagrodzenie netto takie samo, to mysle ze jest OK.
Obecnie doo nowego wynagrodzenia weszły inne składniki, i tak je zmodyfikowano, że w efekcie twoja pencja nie ulegla zmianie.

Jesli chodzi o premie, to powinien pracodawca ustanowic w regulaminie wynagradzania zasady jej przyznawania. codzi o to czy premia ma być składnikiem stałym zabieranym w niektórych sytuacjach przez dyrektora, czy składnikiem wyplacanym od czasu do czasy. Bo na papierze to ona sobie może tylko być.
Premia nie jest skladnikiem wynagrodzenia okreslonym w art 36 u.o.p.s
Art. 39.
1.
2. Pracodawca w regulaminie wynagradzania, o którym mowa w ust. 1, może okre-ślić:
1) warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa;
2) warunki i sposób przyznawania dodatków, o których mowa w art. 36 ust. 4 i 5, oraz innych dodatków.
wiecej w tamtym temacie.

Mysle ze sprawy do SP sie posypia, ale jeszcze za wczesnie. Musi zaiskrzyc taki czynnik jak determinacja. A ona pojawi sie przy pierwszej, drugiej nowej wyplacie,
W mysl ducha wprowadzania zmian mialo byc sprawiedliwie, a mamy stuacje ze w jednej placowce jedni wychowawcy (z KN) dostana 2500, a starzy samorzadowi 1500.
Będa zgrzyty, bedzie zawiśc, jedni beda chcieli podwyzek, inni obrony tego co maja.
A podstawa prawna wynagradzania taka sama.
Trzeba , mysle, koniecznie zaangażować zwiazki zawodowe, kregi polityczne w śród ktorych jest pełno przeciwników niedawno dokonanej zmiany.

Rzad stworzył patologie, bubel prawny i w sposób racjonalny nie jest w stanie go bronic, mysle, ze nie zdawal sobie sprawy co wywola. Ja juz pomijam kwestie czy zmiany zarobków dokonaly sie z wypowiedzeniem zmieniajacym, czy porozumieniem stron, czy przez jednostronna czynnosc prawna pracodawcy i informacje o tym dla pracownika, choc w sadzie to bedzie miało istotne znaczenie.
Organizacja pracy tez zaowocuje oddzwiekiem, poniewaz, (mam nadzieje) byli karciani nie zgodza nie na takie ustawinie czasu pracy dla wykonywania zadań jak miało, czy ma to miejsce w przypadku wychowawców samorzadowych:
- pracuja po wypracowaniu 40 godzin i to za darmo (duzo tego w internecie: szkoły, dokumentacja, zebrania)
~mariusz

Napisano: 22 sty 2014, 9:22

u mnie zasadnicza 2150 brutto
~ewa

Napisano: 22 sty 2014, 11:14

zmiany zarobków dokonala sie przez jednostronna czynnosc prawna pracodawcy i informacje o tym dla pracownika- jakie to ma znaczenie w sądzie?
Na informacji brak informacji o możliwości odwołania sie do sądu pracy
~knn

Napisano: 22 sty 2014, 11:31

zczególnej ochronie przed wypowiedzeniem zmieniającym podlegają między innymi: pracownica w ciąży, pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, członkowie rady pracowniczej, społeczny inspektor pracy, pracownik pełniący funkcje związkowe, członkowie organów samorządu zawodowego.

U podstaw konstrukcji wypowiedzenia zmieniającego leży zasada, że niekorzystna dla pracownika zmiana ustalonych w umowie warunków pracy lub płacy może być dokonana tylko za zgodą pracownika, po uprzednim wypowiedzeniu dotychczasowych warunków i zaproponowaniu nowych. Zmiana taka musi być uzasadniona. Wypowiedzenie zmieniające opiera się również na zasadzie równości stron. Przyjęcie takiej zasady nie pozwala na jednostronną zmianę warunków pracy i płacy i jednocześnie chroni pracownika przed taką zmianą. Dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie warunków pracy lub płacy wywołuje alternatywne skutki, zależne od woli pracownika. W przypadku zgody na proponowane warunki doprowadza ono do zmiany treści umowy lub - w razie nieprzyjęcia nowych warunków - powoduje rozwiązanie stosunku pracy, bez potrzeby dodatkowego oświadczenia woli pracodawcy. Jeżeli pracownik przyjmuje zaproponowane nowe warunki, wówczas, zgodnie z treścią wypowiedzenia zmieniającego, nastąpi zmiana tylko tych warunków, które zostały objęte wypowiedzeniem.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków umowy o pracę obejmuje tylko określone w jego treści warunki pracy lub płacy, a nie całą umowę. Zaoferowanie nowych warunków jest koniecznym składnikiem wypowiedzenia zmieniającego, bez którego nie może ono dojść do skutku. Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane dopiero wtedy, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Od tego momentu zaczyna biec okres wypowiedzenia zmieniającego, który dla danego pracownika jest taki sam, jak okres wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik może zaaprobować lub odrzucić zaproponowane mu warunki przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, przy czym zgodę na przyjęcie nowych warunków może wyrazić także w sposób milczący. Na pracodawcy spoczywa obowiązek pouczenia pracownika o terminie, w którym powinien złożyć oświadczenie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego są wynikające z umowy warunki pracy i płacy. Oznacza to, że wypowiedzenie zmieniające nie ma zastosowania do innych elementów treści umowy o pracę, jak np. rodzaju ustalonej umowy lub terminu jej rozwiązania.
~ewa

Napisano: 22 sty 2014, 11:34

knn
ustwa zmieniajaca nic nie mowi o wysokosci wynagrodzenie
Pracownikowi przyslugije wy nagrodzenie za prace . Wynagrodzenie, na które składaja sie rózne składniki

jezeli pracodawca miał mozliwośc dokonania zmiany wynagrodzenia ( a na podstawie zmiany zasad mial) to mógł to zrobic z godnie z prawem:
1. dać pracownikowi wypowiedzenie zmieniajace ( art 43 KP) i pracownik mógłby je przyjac
2. zmienic wynagrodzenie (obnizyć) na zasadzie porozumienia stron

3 . chyba że ustawa wprost nakazywałaby zmiejszyc wynagrodzenie, ale tak nie było.


Pracodawca jednostronnie obnizył w wielu przypadkach wynagrodzenie, i jest to postepowanie wadliwe
Umowa o prace pozostaje w niezmienionej formie.
Kp mówi ze w przypadkach nieuregulowanych ustawa stosuje sie postanowienia KC, a ten z kolei mowi że czynnosc prawna niezgodna z ustawą jest nie jest wazna.
To tak jakby bez zadnych informacj pracodawca płacił mniej

Mysle że w sadzie pracy przysługuje roszczenie o wypłate roznicy


Na informacji brak informacji o możliwości odwołania sie do sądu pracy - nie zartuj Gdzie masz przepis ze to pouczenie miałoby zostac zamieszczone?.
~mariusz

Napisano: 22 sty 2014, 14:01

wypowiedzenie zmieniające nie stosuje się do KN, sposoby rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem wg. orzecznictwa sądów są wyczerpująco ujęte w KN.
do 31.12.2013 obowiązywała KN
z ustawy wynika tylko zmiana statusu, a nie zmiana warunków pracy i płacy. Tak więc zmiana tych warunków była jednostronną czynnością pracodawcy (KN nie przewiduje takiego rozwiązania ;).
~etatysta

Napisano: 22 sty 2014, 17:44

no OK. załozmy że sie nie stosuje, ale i tak chodzi o to ze jak pracodawca chce obnizyć wynagrodzenie to może to zrobić, tele ze zgodnie z prawem.
karta nie przwiduje zmany warunków pracy i płacy- ale one dokonuja sie juz w czasie kiedy kN nie obowiazuje. Z chwilą , nazwe to wygasniecia karty, zaczynaja ci naliczać nowe wynagrodzenie.

I tak wtchodzi, ze obnizka wynagrodzenia, o ile nastepuje w styczniu, to musiala sie odbyc jak czynnosc jednostronna
~mariusz

Napisano: 22 sty 2014, 17:49

ale mnie treaz naszło. Ustawodawca przewidział sposób rozwiazania stosunku pracy z nauczycielem, ale do glowy mu nie przyszło ze w je .... panstwie zajdzie cos takiego ja wygasniecie statusu zawodowego nauczyciela przy zachowaniu trwania stosunku pracy.
Znam przypadki że likwidowano pewne instytucje, i siła rzeczy wygasał stosunek pracy, ale taki numer......
~mariusz

Napisano: 22 sty 2014, 18:43

No popatrz a 25 lat temu nikomu podczas amnestii nie przyszło do głowy, że psychole wyjdą na wolność i teraz trzeba szybko nowe prawo czyli bezprawie tworzyć żeby jednak nie wyszli. W razie co powie się, że to dla ich dobra no i oczywiście dla dobra dzieci.
~kapek



  
Strona 1 z 9    [ Posty: 84 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x